15.ledna 2020: Představujeme nové plynové motorgenerátory

Společnost Zeppelin CZ uvádí na trh nové modely plynových motorgenerátorů řady CG132B i CG170B, které nabízejí špičkové parametry a nízké provozní náklady.

[5. prosince 2019, Modletice] – Zeppelin CZ, výhradní dealer energetických systémů Cat® v České republice, nyní přichází s inovativními plynovými motorgenerátory Caterpillar řady B. Ty oproti svým předchůdcům nabízejí lepší účinnost, snazší obsluhu i údržbu, nižší provozní náklady a vyšší výkon.

Kompaktní Cat CG132B poskytne až 800 kW!

Zeppelin CZ uvádí na český trh nový generátorový agregát Cat® CG132B na zemní plyn. Je v této třídě prvním, který dosahuje elektrické účinnosti až 43,5 %, se jmenovitým trvalým výkonem 400, 600 a 800 kW při frekvenci 50 ale i 60 Hz. Tento agregát je nyní k dispozici pro energetická centra, zemědělské bioplynové stanice, skládky odpadu, čističky odpadních vod a důlní zařízení včetně průmyslových a obchodních center.

Díky svému novému kompaktnímu řešení se plynový motorgenerátor CG132B nyní dodává  s nejmodernějšími komponenty, které zvyšují celkovou účinnost zařízení. Koncepce generátorového agregátu s přírubami zahrnuje nosný rám potlačující vibrace, který snižuje náklady na montáž a zvyšuje spolehlivost. Turbodmychadlo je nyní chlazeno vodou a disponuje širším intervalem teploty spalovacího vzduchu.

„Nový plynový motorgenerátor CG132B byl navržen tak, aby zvýšil účinnost a byl schopen čelit stále náročnějším výzvám v oblasti výroby elektrické energie,“ řekl Christian Oertel, manažer podpory produktu. „Upravená spalovací komora snižuje vibrace i emise znečišťujících látek a zároveň i nároky na servis.“ Intervaly výměny oleje se výrazně prodloužily díky zdokonalení řízení mazacího systému. Počet provozních hodin do první generální opravy se u zařízení spalujících zemní plyn zvýšil z 64 000 na 80 000, což zajišťuje hospodárnější provoz.

Účinnost až 45 % u generátorů CG170B

Zeppelin CZ uvádí na trh také řadu plynových motorgenerátorů CG170B 50 Hz se zvýšeným výkonem v rozsahu 1,3–2,3 MW, vyšší spolehlivostí a zkrácenou dobou návratnosti investice. Zvýšená elektrická účinnost – až 45 % zemního plynu (ZP) / 43,6 % bioplynu (BP) činí generátor pro zákazníky ekonomicky účinnějším, protože spaluje méně plynu a přitom vyrábí více energie.

„Řada B nabízí velmi vysokou účinnost díky kompaktnímu technickému řešení, které zajišťuje skvělou návratnost investice,“ říká Mark Jenzer, produktový manažer společnosti Caterpillar Energy Solutions. Vyspělá technická zdokonalení řady plynových motorgenerátorů B CG170 zahrnují přechod z hliníkových na ocelové písty, což umožňuje zvýšení účinnosti. Kromě toho se inovovalo technické řešení vzduchových filtrů, což vedlo ke zmenšení rozměrů agregátu. „Díky technologickému zdokonalení může řada plynových motorgenerátorů B CG170 dosáhnout provozní doby až 80 000 hodin do první generální opravy. To vede k vyšší spolehlivosti, snížení nákladů na provoz a ke zkrácení doby návratnosti investice pro zákazníky,“ řekl Jenzer.

Řada CG170B se dodává s různými variantami motorizace, které jsou navrženy na míru pro celou řadu způsobů využití. Mohou spalovat zemní plyn, bioplyn, plyn z vrtů a propan. „To nabízí našim zákazníkům větší pružnost a možnost zvolit si druh paliva, který chtějí používat,“ říká Jenzer. Díky různým variantám motorizace jsme schopni nabídnout vysoce účinné motory, které jsou upraveny tak, aby zajistily elektrickou účinnost při nejnižších možných provozních nákladech. Nabízíme také verzi pro zákazníky, kteří mají zájem o výrobu elektrické energie, ale potřebují zároveň využívat i teplo. Součástí řady je také generátor spalující bioplyn s motorem optimalizovaným pro celkovou účinnost při spalování celé řady druhů bioplynu.

V budoucnu nabídne řada CG170B variantu určenou pro vysoké nadmořské výšky a teploty prostředí pro ty oblasti světa, kde panuje drsné klima. Motor je vylepšen tak, aby byl schopen provozu i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Snadná obsluha díky systému řízení TPEM

Řady CG 132B i CG170B jsou vybaveny plně digitalizovaným systémem řízení Total Plant and Energy Management (TPEM) od společnosti Caterpillar. Tento nový systém odpovídá za řízení všech údajů o plynovém motorgenerátoru v rámci vyspělého řešení technické i programové části zařízení, a vylučuje tak potřebu několika ovládacích zařízení. Agregát je také vybaven 15palcovou obrazovkou, na které je možné zobrazit široké spektrum údajů o stavu plynového motorgenerátoru. Údaje se ukládají po dobu až jednoho roku, což umožňuje zkrácení doby údržby díky systematickému plánování. Systém TPEM splňuje požadavky poslední verze normy ISO 27001.

Řada CG170B se také standardně dodává s funkcí Cat® Connect. Jedná se o soubor služeb určený ke sběru a analýze dat, která pomáhají zákazníkovi snížit náklady na provoz a zkrátit dobu návratnosti zařízení.

Spol. Caterpillar je lídrem v dodávkách elektrické energie a dodává nejlepší energetické systémy dostupné na tomto trhu, které jsou navrženy tak, aby zajišťovaly s ničím nesrovnatelnou flexibilitu, rozšiřitelnost, spolehlivost a efektivitu vynaložených nákladů. Společnost Caterpillar zajišťuje celosvětovou dostupnost náhradních dílů a servisních služeb a podporu výrobků díky své rozsáhlé servisní a prodejní síti, která disponuje techniky vyškolenými k provedení jakékoliv servisní operace na zařízení.