8.července 2019: Přepisujeme pravidla mezi minirýpadly

Caterpillar rozšiřuje nabídku minirýpadel o devět nových modeů

Společnost Caterpillar příchodem nové generace strojů přepisuje pravidla v kategoriích minirýpadel. Nabídka minirýpadel do dvou tun se rozrostla hned o pět nových modelů a řada minirýpadel ve třídě 7 až 10 tun se rozšířila o čtyři nové typy. Díky této expanzi typové řady mají nyní zákazníci k dispozici ještě více možností.

Vznětové motory efektivně využívajícími pohonné hmoty, hydraulické systémy load sensing, prostorné kabiny a jedinečné ovládání pomocí joysticku – to je nová generace minirýpadel. Hlavním cílem při konstrukci strojů bylo nabídnout maximální možnou užitnou hodnotu díky nadprůměrnému výkonu, snadnému ovládání i údržbě a v neposlední řadě díky nízkým provozním nákladům.

Malí pomocníci

Mezi těmi nejmenšími stroji představuje Caterpillar hned pět nových modelů. Jsou to řady Cat 301.5, Cat 301.6, Cat 301.7 CR, Cat 301.8 a Cat 302 CR. Nová generace minirýpadel Cat si klade za cíl přiblížit tyto stroje standardům běžným v kategoriích větších strojů a to jak po stránce výkonu, tak především ovládáním.

Ovládací prvky jsou konstruovány pro intuitivní práci. Informace o stroji jsou přehledně zobra-zovány na novém LCD monitoru. Praktický ovladač v podobě kolečka umožňuje nekomplikovanou práci s monitorem. Exkluzivním rysem této generace minirýpadel je sériově dodávané ovládáníní pomocí joysticku Cat. Řidič může kdykoli stisknutím tlačítka přejít z běžného řízení pákou/pedály na levý joystick, kterým lze stroj ovládat pohodlněji a přesněji.

Podpěrný štít rozšiřuje možnosti využití minirýpadel na zemní práce, jako je zasypávání, zpětný zához a odsouvání. Zvlášť je třeba zdůraznit velkou dráhu zdvihu štítu pod a nad základní rovinu i plovoucí funkci a již zmíněné řízení joystickem. Co se týče konstrukčního provedení rámů, výložníku a násady, nové ministroje se řídí základními principy větších rýpadel Cat, a nabízejí tedy dokonalé předpoklady pro dlouhou životnost.

Těžká váha mezi ministroji

Vedle minirýpadel v kategorii do dvou tun se představuje i řada větších strojů, modely Cat 307.5, Cat 308 CR, Cat 309 CR a Cat 310

K prioritám při vývoji nových patřily mimo jiné pohodlí a bezpečí řidiče. Kabina všech čtyř strojů je utěsněná a přetlaková, aby bylo možné interiér udržovat v maximálně bezprašném stavu. Dosavadní klimatizace byla nahrazena výkonným klimatizačním zařízením. Odpružené sedadlo a automatický bezpečnostní pás se širokými popruhy i nastavitelné opěrky zápěstí na řídicích konzolách jsou nyní součástí standardní výbavy.

Velké přední okno lze zcela vyklopit nahoru. Velké skleněné plochy po stranách kabiny a na její zádi zajišťují společně se střešním okénkem optimální výhled. Dále pomáhá záďová kamera s obrazem na multifunkčním monitoru, i zde nalezneme sériově dodávané řízení pomocí joysticku Cat. Ke standardní výbavě patří také automatický dvoustupňový pohon pojezdu včetně tempomatu.

Bezpečnost řidiče na jeho pracovišti zajišťují ochrana obsluhy v případě převrácení (ROPS) a ochranný rám. Všechny ovládací prvky jsou zajištěny hydraulickým zámkem a pracovní prostor před strojem osvětlují halogenové světlomety se silným světlem na výložníku. Viditelnost dále zlepšují volitelné LED světlomety vpředu a vzadu. Minirýpadla, která se snadno přepravují, je možné podle předpisů zabezpečit kotevními oky na rámu podvozku.

Prémiová výbava

Minirýpadla nové generace jednotně disponují efektivním hydraulickým systémem load sensing, který šetří pohonné hmoty a má elektronicky regulované axiální pístové čerpadlo s proměnným objemem, jehož velký průtok oleje zaručuje rychlé pracovní cykly. Vysoký systémový tlak generuje působivou zvedací, výkopovou a hnací sílu. Pomocí přídavného hydraulického systému rýpadla Cat 309 s vysokým průtokem lze zvlášť účinně využívat sofistikovaná hydromechanická přídavná zařízení.

Pro zvýšení univerzálnosti použití je z výroby instalován kombinovaný jednocestný/obousměrný přídavný hydraulický systém s funkcí konstantního tlaku. Příslušná vedení jsou vybavena rychlospojkami. Volitelně jsou k dispozici manuálně nebo hydraulický ovládané rychloupínací nástavce. Pokud je vyžadována zvláštní přesnost, například v bezprostřední blízkosti zásobovacích zařízení, je navíc možné pracovat v režimu výškové lopaty. K tomu jsou stejnou měrou vhodné lopaty s uchycením pomocí čepu nebo rychloupínáku.

Nové ministroje se řídí základními principy větších rýpadel Cat, a nabízí tedy dokonalé předpoklady pro dlouhou životnost. Po otevření postranních dveří jsou všechny body rutinní údržby pohodlně přístupné ze země. Robustní boční panely jsou vyrobeny z pevného plechu s prolisy a mohou být v případě potřeby snadno vyměněny.

Caterpillar přepisuje pravidla, nové ministroje vystupují ze stínu svých větších sourozenců.