23. února 2022: Bateriový nakladač CAT R1700 XE

 

Na elektřinou poháněná auta už jsme si zvykli i na našich silnicích. Vymyslet je tak, aby měla dostatečný výkon i dojezd, není žádný med. Co však takový elektrický důlní nakladač?

 

Přitom právě v dolech má elektrický pohon velký potenciál. V uzavřeném prostoru dolů je třeba udržovat neustále dostatečný průtok čerstvého vzduchu a ani hluk, který se tu odráží od stěn, není právě příjemnou symfonií. Konstruktéři Caterpillaru proto již v minulosti věnovali právě důlním nakladačům zvýšenou pozornost. A vyplatilo se. Moderní stroje pracují tiše, jejich emise jsou v daném segmentu špičkové a nic z toho se nepodepsalo na výkonu stroje. Ale usnout na vavřínech, to není žádná zábava. Kam dále se však posunout? Co snížit hluk na úplné minimum a emise vynechat úplně? Zní to možná jako naprosto šílené zadání, ale přesně takový je nový Cat R1700 XE. První plně elektrický důlní nakladač Cat. Zřete!

Cat R1700 XE je poháněn z baterie o kapacitě 213 kWh, užitečné zatížení dosáhlo krásných 15 tun. Není to žádný drobeček, s pohotovostní hmotností 50 tun nepohnete pouhou silou vůle, i tak však jedno nabití baterie vystačí na čtyři hodiny tvrdé práce.

 

Potom je samozřejmě třeba zajet k nabíječce a elektřinu dostat opět do baterií. Možná to znáte z elektromobilů, ideální je nabíjet je přes noc, kdy je na to čas. Jenže tohle je Caterpillar. Necelých 20 minut na nabíječce a je zpět v plném provozu. To je tak akorát na rychlou svačinu pro strojníka. Svou zásluhu na tom má nabíjecí stanice Cat MEC500 s nabíjecím výkonem ohromujících 500 kW a samozřejmě i kapalinové chlazení.

 

A další výhody? Co třeba tohle: Pravidelná údržba pohonu stroje je v případě Cat R1700 XE je naplánována na každých 15 000 motohodin. To není překlep – 15 000! Dát tohle všechno dohromady nebyla žádná legrace.

' najdete TU na 400 patentů! '

Samozřejmostí jsou potom standardní nástroje a výbava, kterou Caterpillar dává do svých strojů – ochrana proti převrácení ROPS, ochrana před padajícími předměty FOPS a další nástroje pro zvýšení efektivity. Přetlaková kabina dostala zcela přepracovaný efektivnější systém klimatizace a více místa tu najde i obsluha.

 

Elektrický nakladač Cat R1700 XE LHD byl testovaný v těch nejnáročnějších podmínkách a všemi zkouškami prošel se ctí. Tepelně stabilní systém lithium-železo-fosfátových baterií, poskytuje rychlé nabíjení a spolehlivý výkon. Chladicí systém, navržený společností Caterpillar, s novými chladicími jádry pro chlazení baterie maximalizuje výkon a životnost článků.

 

Velký bateriový důlní stroj už není jen teorií, s Cat R1700 XE se stává realitou.